معرفی و جاذبه های شهرستان محمودآباد

شهرستان محمودآباد از شمال به دریا از شرق به فریدونکنار از غرب به نور و از جنوب به آمل ختم می‌شود. محمودآباد در حال حاضر در حال گسترش است. محمودآباد یکی از بهترین سواحل ایران محسوب می‌شود و بسیاری از نهادهای دولتی و غیردولتی ایران در این منطقه ویلا و مراکز تفریحی دارند. از جمله شرکت نفت در آن بنای عظیمی دارد.

    

محمودآباد مازندران بر اساس سرشماری سال ٩٠   :   ۹۶،۰۱۹   نفر جمعیت  

رتبه در استان از لحاظ جمعیت ۱۲   و از لحاظ تاسیس شهرستان ۱۳

این استان دارای ۲۲ شهرستان است

ارتفاع از سطح دریا ٢٢- متر است.

محمودآباد یکی از زیباترین نواحی شمال ایران و استان مازندران است که در آن ساحل دریا به باریک‌‌ترین پهنای خود می‌رسد.که از نظر توسعه توریسم ساحلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این منطقه به انواع خدمات و تجهیزات گردشگری مجهز است.محمودآباد در گذشته پیش‌بندر بوده وبه عنوان یکی از کانون‌های حمل و نقل کالاهای تجاری ایران و روسیه ایفای نقش می‌کرد که با توسعه بنا در نوشهر و انزلی از اهمیت آن کاسته شد.

از نظرجغرافیایی در ٥٢ درجه و ١٦ دقیقه‌ی درازای شرقی و ٣٦ درجه و ٣٨ دقیقه‌ی پهنای شمالی قرار دارد.

ارائه‌ خدمات‌گردشگری،ماهی‌گیری‌و کشاورزی شغل اصلی ساکنان این سرزمین را تشکیل‌می دهد. مهم‌ترین محصولات این منطقه را برنج و مرکبات تشکیل می‌دهد. سبدبافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، سفال، ظروف و مجسمه های چوبی، بافتن پارچه ها و دست بافت های سنتی از مهم ترین صنایع دستی محمود آباد به شمار می‌آیند.

راه‌های ارتباطی این شهرستان عبارتند از:

جاده محمودآباد آمل به درازای ٢٣ کیلومتر

جاده محمودآباد فریدون کنار به درازای ٢٣ کیلومتر

جاده محمودآباد نور به درازای ٢٥ کیلومتر

 

 

“دیدنی ها و جاذبه های گردشگری و توریستی محمود آباد”

مکانهای تفریحی ، پارک های جنگلی ، پلاژها و زیارتگاه ها) )

 

مجموعه توریستی سرزمین رویاها پلاژ خط آهی (٥ کیلومتری محمود آباد به سمت فریدونکنار)

پلاژ خط آیی یا همان سرزمین رویاها مناسبترین ساحل منطقه محمودآباد برای استراحت و شنا می باشد این پارک ساحلی از امکاناتی چون شهر بازی ، آلاچیق ، قایق سواری سفره خانه و محل شنای آقایان و بانوان برخوردار می باشد.

 

پارک شهرداری محمود آباد (داخل شهر سه راه محمود آباد)

پارک بسیار زیبای شهرداری محمود آباد یکی دیگر از اماکن تفریحی این شهرستان ساحلی می باشد ، این پارک از فضای سبز بسیار مناسبی جهت استراحت برخوردار می باشد و از امکانات خوبی چون شهر بازی ، کافی شاپ ، فضای سبز مناسب و محل مناسب شنا برخوردار می باشد.

 محمودآباد

 

ساحل دریای سرخ رود

http://mahmoodabad.ir/wp-content/uploads/2016/07/2-1200x480.jpg

ساحل زیبای این منطقه یکی از پرجاذبه ترین مناطق گردشگری منطقه محمود آباد می باشد.

 

پوشش جنگلی محمودآباد

در حومه ی شهرستان محموداباد، جنگلهایی از قدیم موجود بود؛ که بسیاری از آنها در روستاها و کنار باغها و زمینهای کشاورزی موجود است.

دو جنگل معروف در حومه ی شهر:

١-در سمت شرق جاده ی آمل محمودآباد، بوده و به جنگل تشبندان معروف میباشد، که به چند قسمت تقسیم می‌گردد: ترسخی (کراتی)، قلعه ی جنگل بائوده، کیجاوزان (نهر و جنگل)، آقا شهر و قبرستان آن، وزونرِه (نهر و جنگل)؛ که این جنگلها بعد از انقلاب از بین رفته و بعنوان زمین کشاورزی از آن استفاده می‌نمایند.

 جاذبه محمودآباد

٢-جنگل بونده تا شیرکلا (پیتسر)، که از روستای بونده تا برنجده در قسمت غربی مسیر جاده‌ی آْمل محموآباد؛ تا روستاهای شهرستان نور متصل است؛ که بعد از انقلاب در اختیار طرح جنگلهای آستان قدس رضوی واقع شده است

درختان این جنگلها از: ممرز، بلوط، زبان کنجشک، انجیل، توسکا، افرا، شیردار، گردو، نارون (ملج یا اوجا )، راش، ولیک، کرات، لرگ، آل، مِرس، ازار تشکیل شده. از بوته های آن: تلی، تمشک، تم لوار، لَلِة، پلم، چماز، گزنا، سرخاب، واش، شالدُم، اوجی، پتنیک و می توان ذکر کرد.

 

امامزاده های محمودآباد

امام زاده فضل خشت سر: محمودآباد، جاده نور، روستای خشت سر، با فاصله ۵ کیلومتر از مرکز شهر

(زائرسرا، سرویس بهداشتی)، آسفالت—

 

امامزاده قاسم: مرکز شهر، محمودآباد، جنب شهرداری (سرویس بهداشتی)، آسفالت—

 

 ساحل محمودآباد

امام زاده هفت تن شومیا: محمودآباد، جاده آمل،‌ دهستان کلوده، روستای شومیا با فاصله ۲۰ کیلومتر از مرکز شهر، آسفالت—

 

 امام زاده قاسم، واقع در حیاط دبستان انقلاب و امام زاده فضل؛ در ابتدای روستای خشت سر اهلم، کنار جاده‌ی اصلی محمود آباد نور جنب اهمرود، امام زاده محمد عبد الله؛ در روستای شورستاق، امام زاده قاسم در روستای اورتشت، امام زاده آقا سید رضا؛ که در یک کیلومتری روستای حربده در بین زمینهای کشاورزی و یک کیلومتری جاده ی اصلی بابلسر محمود آباد قرار دارد. امامزاده زکریا، که در یک کیلومتری جاده ی سیاه کلا، معلم کلا، جاده‌ی فرعی از جاده‌ی اصلی بابلسر محمود آباد واقع است.

 

“جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر سرخ رود از بخش های شهرستان محمودآباد”

١ـ ساحل ماسه ای و زیبا و بکر شهر سرخرود به طول ٥ کیلومتر با چشم انداز دلپذیر و نسیم روح بخش ساحل مکان مناسبی جهت تفریح بـه وجـود آورده است . علاوه بر آن فعالیت شرکت های پره و صید ماهی از دریا نیز چشم انداز منحصر به فردی را شکل می دهد که اقامت حداقل یک شب و گشت دریایی بهترین اوقات را برای گردشگران فراهم می آورد .

 امامزاده قاسم محمودآباد

٢ـ آب بندان سرخرود شرقی و غربی که در مسیر به طرف آمل واقع شده با طبیعت زیبای پارک جنگلی و آب بندان و پرندگان مهاجر چشم انداز منحصر به فردی را به وجود آورده است.

 

٣ـ دو تپه باستانی در ضلع جنوب شهر خیابان به طرف آمل معروف به قلاکتی ( قلابن ١ و ٢ ) که قدمت دویست ساله دارد ، با منظره مزارع و نقاط سرسبز و روح افزار از مراکز تفریحی منحصر به فرد شهر محسوب می شود.

 

٤ـ تالاب های زمستانی دامگاه های سنتی پرندگان وحشی و زیستگاه های پرندگان مهاجر همچون ، مرغ آبی ، قو ، فلامینگو ، خوتکا و غیره از جاذبه های دیدنی شهر بوده که در ضله شرقی شهر واقع شده و مناظر دلپذیر و منحصر به فردی را به وجود آورده است.

 

 

٥ـ پلاژهای ساحلی گلشهر ، چاکسر ، قوری و غیره در طول نوار ساحلی با امکانات مناسب آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران می باشند

 تالاب سرخ رود

٦ـ بقعه مبارکه آقا سید عبدالمجید که از سادت علوی و مامن شیفتگان و علاقمندان به خاندان نبوت می باشد ، هر سال پذیرای خیل عظیم ارادتمندان می باشد و در هسته مرکزی شهر واقع شده است.

مشاهیر، فرهنگ، آداب و رسوم محمودآباد

پانزدهم اردیبهشت، یادآور غروب مردی است از تبار علویان؛ شخصیتی که عمر خویش را وقف احیای کلام امیرمؤمنان، علی علیه السلام کرد؛ امامی که قرآن ناطق و اسلام مجسم بود، همو که کلام گهربارش در پس پرده جهل و نادانی بشر گرفتار آمده بود و دلیر مردی می‌طلبید؛ تا غبار غربت از آن بزداید و آن بزرگ مرد کسی نبود جز مرحوم «محمد دشتی»

کشتی، از جمله ورزشهایی است؛ که روحیه‌ی پهلوانی را در ورزشکار بوجود می‌اورد و راه و رسم مردانگی را دیکته می‌کند. “کشتی لوچو، ورزش سنّتی و باستانی مازندران می‌باشد؛ که به ورزش پهلوانی لوچو” نیز شهرت دارد و از زمانهای قدیم، جایگاهش را در فرهنگ و باورهای ارزشی مردم مازندران، تثبیت کرده است.

 

شهرستان محمودآباد، تنها شهری در مازندران میباشد؛ که نسبت به وسعت کم خود دارای دانشگاه های بسیاری می‌باشد و این مسئله ، سبب رونق تحصیل و رفت و آمد دانشجویان در این شهرستان گردید.

“دانشگاه های محمودآباد” عبارتند از:

دانشگاه پیام نور، دانشگاه نیما، دانشگاه خزر، دانشگاه کاوش، دانشگاه پسران محمودآباد (دولتی)، دانشگاه صنعت نفت (دولتی)، دانشگاه علمی و کاربردی بیشه کلا، دانشگاه آزاد محمودآباد.

 

“اقتصاد شهرستان”

محمود آباد – بر خلاف گذشته که اقتصاد شهر محمودآباد مبتنی بر صنایع کوچک بود، امروزه گردشگری، کشاورزی و ماهیگیری اساس اقتصاد شهر را تشکیل می‌دهد. بازار محمودآباد در بین شهرهای کوچک اطراف مرکزیت داشته و شهرک‌های توریستی فراوانی در اطراف شهر رشد کرده‌اند. شهر محمودآباد دارای چهار پارک به نام‌های ملت، مرکزی، لاله و طاهباز است و طرح سالمسازی دریا نیز در آن برقرار می‌باشد. هتلها و امکانات اقامتی زیادی نیز برای گردشگران در محمودآباد و اطراف آن وجود دارد.

 

این شهرستان از سال ١٣٥١ با تصویب مجلس شورای ملی به بخشی از آمل تبدیل شد و دابوی شمالی هراز پی شمالی و اهلمرستاق شمالی در محدوده آن قرار گرفت و به بخش هراز نامگذاری گردید . از این تاریخ به بعد با سرعت زیاد پیشرفت نمود تا اینکه قابلیت شهرستان شدن رایافت و در سال ١٣٧٥ با تلاش مسئولان به شهرستان تبدیل گردیدوبا نام شهرستان محمودآباد مستقل شد.

 

“تعداد بخش‌ها و روستاها”

این شهرستان دارای ٢ بخش مرکزی و بخش سرخرود است

تعداد کل روستاها : ٨٦ روستا

تعداد روستاهای بخش مرکزی : ٤٦ روستا

 به نام‌های آهنگر کلا ، اسلام آباد ، بائوده سفلی ، بائوده علیا ، بولیده ، ترسیاب ، تشبندان ، تلارم ، جونیکلا ، حسن آباد ، خوردونکلا ، زنگی کلا ، سنگ کتی ، سیارکلا شومیا ، عشق آباد ، قصاب کتی ، کرچک نوایی ، کلوده ،‌کهلوکاج ، گالشپل ، گلیرد ، گیلاپی ، میر علمده ، ناصر آباد ، آزادمون ، اهلم ، برنجده ، بونده ، تجکنار ، خشت سر ، شرفتی ، شورستاق یوسف آباد ، آرم ، آهی محله ، ارمک کلا ، جوراکلا ، حربده ، خط آهی ، ساحل مهر ، سیاهرود سر ، متوریج ، مروارید دریا ، میان کلمرز ، یمچی

تعداد روستاهای بخش سرخرود : ٤٠ روستا

به نام‌های ابوالحسن آباد ، اسدالله آباد ، اسکنده ، افراتخت ، اورطه دشت ، بیشه کلا ، تازه آباد ، چهار افرا ، دریا سر ، رود پشت ، زرد آب ،‌سیاهکلا ، عبدالله آباد ، عزت آباد ، علمده شرقی ، علمده غربی ، علی آباد ، فرامده ، کلمرز علیا ، کلوسا ،معلم کلا ، ملا کلا ، وازیک ، ولم علیا ، احمد آباد کلیج سفلی ، احمد آباد کلیج علیا ، اسلام محله ، افراسرا ، چاکسر ، حاجیکلا سفلی ، حاجیکلا علیا ، درویش آباد ، زنگی کلا سفلی زنگی کلا علیا ، سیرجارون ، علوی کلا میر ، کنس مرز ، گل محله ، میرده سفلی ، میرده علیا.

معرفی کوتاهی از شهر محمودآباد:

طبق آخرین نقشه شهر این شهر از شمال به پایان محدوده تلیکسر به طول ٤ کیلومتر و از سوی شرق به طول ٣ کیلومتر تا ٢٠ دستگاه و از سمت غرب تا دانشکده فنی مهندسی نفت به طول ٣ کیلومتر کشیده شده است

فاصله آن تا تهران ٢٠٥ کیلومتر و تا آمل ٢٠ کیلومتر است نزدیکترین بندری است که تهران را به دریاچه خزر وصل می‌کند و درحال حاضر دارای سه خیابان عریض و چندین خیابان فرعی است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *